free mobile website builder

Księga przychodów i rozchodów 

Świadczymy usługi w zakresie rozliczania przedsiębiorców w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Dla kogo księga przychodów i rozchodów:

Jest to dość skomplikowana forma rozliczeń, wymagająca orientacji w przepisach. Prowadzenie KPiR wymaga systematyczności w zapisywaniu operacji gospodarczych i wiąże się z koniecznością gromadzenia dokumentów księgowych oraz ich opisywania. Nieprawidłowe prowadzenie KPiR może wiązać się z możliwością poniesienia kary.
Z przychodów z działalności gospodarczej rozliczać się można na zasadach określonych w ustawie o PIT. Taka forma rozliczeń konieczna jest, gdy podatnik nie ma prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej bądź ryczałtu ewidencjonowanego. Rozliczając się na zasadach określonych w ustawie o PIT należy prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów według określonego wzoru i płacić podatek:
- od rzeczywistego dochodu wg skali podatkowej (zasady ogólne 18 później 32 procent):
- od rzeczywistego dochodu wg stawki 19% (podatek liniowy).

Wyboru opodatkowania dokonać należy w terminie do 20 stycznia roku podatkowego. W sytuacji rozpoczęcia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, oświadczenie o dokonaniu wyboru opodatkowania złożyć należy w urzędzie skarbowym, najpóźniej do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności , nie później jednak, niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Przed złożeniem oświadczenia o wyborze podatku liniowego należy dokładnie przeanalizować, czy taki sposób płacenia podatku będzie dla danej osoby korzystny.

Warto zast anowić się nad następującymi kwestiami:
- oczekiwana wysokość dochodów w roku podatkowym; podatek liniowy jest korzystniejszy dla podatników, którzy uzyskują dochody właściwe dla drugiego progu podatkowego.

W przypadku niskich dochodów korzystanie z liniowego podatku może być nieopłacalne, a to m.in. w związku z utratą prawa do odliczenia kwoty wolnej od podatku
- korzystanie na zasadzie praw nabytych z ulg i odliczeń od podatku; podatnicy, którzy w dalszym ciągu korzystają w ramach praw nabytych z ulg i odliczeń podatkowych
- w przypadku przejścia na podatek liniowy
- tracą automatycznie prawo do dalszych odliczeń
- podatnik wybierający opodatkowanie podatkiem liniowym nie może korzystać z obowiązujących w bieżącym
roku ulg i odliczeń
- wspólne opodatkowanie może znacznie zredukować obciążenia fiskalne rozliczających się w ten sposób podatników. Element ten należy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o przejściu na liniowy PIT (podatek liniowy całkowicie wyklucza możliwość łącznego opodatkowania).

Zalety:
- możliwość odliczania faktycznie poniesionych kosztów
- przy wysokich kosztach możliwość uzyskania korzyści fiskalnych w porównaniu z formami ryczałtowymi

Wady:
- prowadzenie księgowości wymaga orientacji w przepisach
- konieczność systematycznego zapisywania w księdze operacji gospodarczych oraz sporządzania rejestrów.